Zrušený od 1. marca 2012 ústredným predpisom č. 15/2012 Sp.

4/2011 Sp.

ÚSTREDNÝ PREDPIS 

z 18. apríla 2011 

o odmeňovaní zamestnancov spoločnosti Hont Medik s.r.o. 


Jediný spoločník obchodnej spoločnosti Hont Medik s.r.o. (ďalej len „spoločnosť“) vykonávajúci pôsobnosť valného zhromaždenia spoločnosti (ďalej len „valné zhromaždenie“) uzniesol sa na tomto ústrednom predpise:

 

PRVÁ ČASŤ 

ÚVODNÉ USTANOVENIA 

 

§ 1 

Predmet a rozsah úpravy 

(1) Tento ústredný predpis ustanovuje záväzné formy odmeňovania zamestnancov spoločnosti (ďalej len „zamestnanec“), sumu základnej zložky mzdy a ďalšie zložky plnení poskytovaných za prácu a podmienky ich poskytovania.

(2) Týmto ústredným predpisom si spoločnosť plní povinnosť zamestnávateľa priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uloženú ustanovením § 120 ods. 3 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“).

(3) Tento ústredný predpis platí pre odmeňovanie zamestnancov, ktorí sú ku spoločnosti v pracovnoprávnom vzťahu (ďalej len „pracovný vzťah“) založenom pracovnou zmluvou (ďalej len „zmluvný zamestnanec“), pričom pre odmeňovanie zamestnancov, ktorí sú ku spoločnosti v pracovnom vzťahu založenom dohodou o práci vykonávanej mimo hlavného pracovného pomeru (ďalej len „dohodový pracovník“) platí, iba keď je to výslovne uvedené v príslušných ustanoveniach.

(4) Tento ústredný predpis neplatí pre odmeňovanie fyzických osôb, ktoré nie sú ku spoločnosti v pracovnom vzťahu.

(5) Pre odmeňovanie tých konateľov spoločnosti (ďalej len „konateľ“), ktorí sú ku spoločnosti aj v pracovnom vzťahu, platí tento ústredný predpis iba v otázkach, o ktorých sa to v tomto ústrednom predpise výlučne ustanovuje; ostatné otázky týkajúce sa odmeňovania týchto konateľov, spravuje sa osobitným ústredným predpisom. 1) Pokiaľ by nastal vo veciach odmeňovania tých konateľov, ktorí sú ku spoločnosti aj v pracovnom vzťahu rozpor medzi ustanoveniami tohto ústredného predpisu a osobitného ústredného predpisu, 1) uplatní sa postup podľa uvedeného osobitného ústredného predpisu. 1)

 

§ 2 

Základné zásady 

(1) Spoločnosť poskytuje zmluvnému zamestnancovi základnú zložku mzdy v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce pracovného miesta v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 Zákonníka práce podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon sa od zmluvného zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého s ním v pracovnej zmluve.

(2) Všetky ďalšie zložky mzdy, na ktoré má zmluvný zamestnanec právny nárok a ktoré je spoločnosť povinná mu poskytovať (ďalej aj „nároková zložka mzdy“), najmä všetky mzdové zvýhodnenia, 2) mzdové kompenzácie, 3) náhrady mzdy 4) a doplatky 5) poskytujú sa v sume, aká je najmenej prípustná podľa Zákonníka práce.

(3) Pokiaľ je prípustné, aby sa spoločnosť dohodla so zmluvným zamestnancom na čerpaní náhradného voľna namiesto poskytnutia mzdových zvýhodnení a iných nárokových zložiek mzdy, má čerpanie náhradného voľna prednosť; každý, kto je menom spoločnosti na to oprávnený, je povinný poskytnúť náhradné voľno v dohodnutom období a pokiaľ takého dohodnutého obdobia niet, potom počas troch kalendárnych mesiacov po výkone práce, za ktorý vzniká nárok na toto náhradné voľno.

(4) Vykonávať prácu alebo pracovnú činnosť vo sviatok a počas noci, ako aj nariaďovať výkon práce alebo pracovnej činnosti vo sviatok a počas noci, je v spoločnosti zakázané, a to bez akýchkoľvek výnimiek.

(5) Poskytovať nárokové zložky mzdy, najmä mzdové zvýhodnenia, 2) mzdové kompenzácie, 3) náhrady mzdy 4) a doplatky 5) iným zmluvným zamestnancom, než ktorí majú na tieto nárokové zložky mzdy jednoznačný právny nárok podľa ustanovení Zákonníka práce, ako aj poskytovať tieto nárokové zložky vo vyššej, než v odseku 2 uvedenej sume, je v spoločnosti zakázané, a to bez akýchkoľvek výnimiek.

(6) Pokiaľ to jednoznačne nevyplýva z pracovnej zmluvy s vedúcim zamestnancom, ako aj so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti a ktorý riadi, organizuje či koordinuje zložité procesy, že vo výške mzdy je zohľadnená prípadná práca nadčas, patrí im za prácu nadčas popri dosiahnutej mzde aj mzdové zvýhodnenie v sume uvedenej v odseku 2.

(7) Valné zhromaždenie si okrem právomoci dohodnúť s každým z konateľov mzdové podmienky v pracovnej zmluve 6) vyhradzuje aj rozhodovanie vecí 7) týkajúcich sa dohodovania odmeny z každého z pracovných vzťahov medzi spoločnosťou a ktorýmkoľvek z konateľov na základe každej z dohôd o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. 8)

 

DRUHÁ ČASŤ 

SUMA ZÁKLADNEJ ZLOŽKY MZDY A STUPNE NÁROČNOSTI PRÁCE 


§ 3

Suma základnej zložky mzdy 

(1) Suma základnej zložky mzdy pre prvý stupeň náročnosti práce je zhodná s hodinovou minimálnou mzdou pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo s minimálnou mzdou v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenou osobitným predpisom.

(2) Suma základnej zložky mzdy pre druhý stupeň náročnosti práce je 1,2 násobok hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo 1,2 násobok minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom.

(3) Suma základnej zložky mzdy pre tretí stupeň náročnosti práce je 1,4 násobok hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo 1,4 násobok minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom.

(4) Suma základnej zložky mzdy pre štvrtý stupeň náročnosti práce je 1,6 násobok hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo 1,6 násobok minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom.

(5) Suma základnej zložky mzdy pre piaty stupeň náročnosti práce je 1,8 násobok hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo 1,8 násobok minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom.

(6) Suma základnej zložky mzdy pre šiesty stupeň náročnosti práce je 2,0 násobok hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo 2,0 násobok minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom.


§ 4 

Stupne náročnosti práce 

(1) Jednotlivým pracovným miestam v spoločnosti sa priraďujú stupne náročnosti práce v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 Zákonníka práce.

(2) Priradenie uvedené v odseku 1 sa vykonáva v katalógu pracovných miest spoločnosti (ďalej len „katalóg“).

(3) Katalóg tvorí prílohu tohto ústredného predpisu.

 

§ 5 

Dohodnutie stupňa náročnosti práce 

(1) Každému zmluvnému zamestnancovi patrí taký stupeň náročnosti práce, aké najnáročnejšie pracovné miesto podľa katalógu vykonáva v rámci súhrnu pracovných činností a podľa druhu práce dohodnutého s ním v pracovnej zmluve.

(2) Na dohodnutie stupňa náročnosti práce v pracovnej zmluve so zmluvným zamestnancom alebo s uchádzačom o zamestnanie (ďalej len „uchádzač“) je menom spoločnosti oprávnený ten, kto je oprávnený aj na dohodnutie mzdových podmienok s týmto zmluvným zamestnancom alebo s týmto uchádzačom.

(3) Na dohodnutie stupňa náročnosti práce v pracovnej zmluve s konateľom a s vedúcim tej organizačnej zložky spoločnosti, ktorá sa zapisuje do obchodného registra (ďalej len „odštepný závod“), je oprávnené valné zhromaždenie.

(4) Na dohodnutie stupňa náročnosti práce v pracovnej zmluve s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti konateľov, ktorého pracovný pomer sa zakladá voľbou alebo vymenovaním a ktorý nie je zároveň aj konateľom, sú menom spoločnosti oprávnení konatelia; toto rozhodovanie tvorí súčasť rozhodovania o obchodnom vedení spoločnosti (ďalej len „obchodné vedenie“), ktoré je v pôsobnosti konateľov. 9)

(5) Na dohodnutie stupňa náročnosti práce v pracovnej zmluve s iným vedúcim zamestnancom, než uvedeným v odseku 4, ak nie je zároveň konateľom, je menom spoločnosti oprávnený každý z konateľov, samostatne.

(6) Na dohodnutie stupňa náročnosti práce v pracovnej zmluve so zamestnancom, ktorý nie je vedúcim zamestnancom a s uchádzačom, ak sa uchádza o pracovné miesto, ktoré nie je pracovným miestom vedúceho zamestnanca a keď zároveň tento zamestnanec a tento uchádzač nie sú konateľmi, je menom spoločnosti oprávnený každý z konateľov, samostatne.

(7) Pokiaľ nie je možné jednoznačne určiť, kto je menom spoločnosti oprávnený na dohodnutie stupňa náročnosti práce či už so zamestnancom alebo s uchádzačom, sú na toto dohodnutie oprávnení konatelia a vykonávajú ho spôsobom zhodným s ustanovením odseku 4. 

 

 

TRETIA ČASŤ 

NENÁROKOVÉ ZLOŽKY MZDY 


§ 6 

(1) Nenároková zložka mzdy je každá zložka mzdy, okrem nárokovej zložky mzdy.

(2) Nenárokovými zložkami mzdy sú:

a) cieľová odmena,

b) mimoriadna odmena,

c) trinásty plat.

 

§ 7 

Cieľová odmena 

(1) Cieľová odmena sa prizná zamestnancovi za splnenie vopred určenej cieľovej úlohy.

(2) Pokiaľ zamestnanec splní cieľovú úlohu na viac ako 30%, ale menej, ako 100%, patrí mu pomerná časť cieľovej odmeny percentuálne zodpovedajúca miere splnenia cieľovej úlohy.

(3) Pokiaľ zamestnanec splní cieľovú úlohu na menej ako 30%, cieľová odmena mu nepatrí.

(4) Pokiaľ zamestnanec splní cieľovú úlohu na 100% a viac, patrí mu cieľová odmena vo výške, v akej bola vyhlásená.

(5) Cieľovú odmenu možno priznať až do výšky dvojnásobku priemerného zárobku zamestnanca na pracovnoprávne účely. 10)

(6) O vyhlásení cieľovej odmeny a o určení jej výšky rozhodujú konatelia.

(7) O splnení cieľovej úlohy (odseky 2 až 4) a o priznaní cieľovej odmeny rozhodujú konatelia.

(8) Rozhodovanie konateľov podľa odsekov 6 a 7 tvorí súčasť rozhodovania o obchodnom vedení, 9) ktoré je v pôsobnosti konateľov.

 

§ 8 

Mimoriadna odmena 

(1) Mimoriadnu odmenu možno priznať zamestnancovi za:

a) poskytnutie osobnej pomoci v mimoriadnych prípadoch,

b) splnenie mimoriadnej alebo osobitne významnej úlohy,

c) zabezpečenie pracovných úloh v sťažených podmienkach.

(2) Mimoriadnu odmenu možno priznať tiež zamestnancovi, ktorý sa pri odvracaní hroziacej škody spoločnosti alebo nebezpečenstva priamo ohrozujúceho život alebo zdravie zaslúžil o záchranu ľudského života alebo o odvrátenie tejto hroziacej škody.

(3) Mimoriadnu odmenu možno priznať až do výšky štvornásobku priemerného zárobku zamestnanca na pracovnoprávne účely. 10)

(4) Mimoriadnu odmenu možno priznať, pokiaľ to neodporuje zákonom, aj dohodovému pracovníkovi, pričom v tomto prípade až do výšky štvornásobku odmeny za 40 hodín jeho práce alebo pracovnej činnosti dohodnutej s ním v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

(5) O priznaní mimoriadnej odmeny rozhoduje konateľ, ktorýkoľvek z nich, samostatne, avšak až s predchádzajúcim súhlasom valného zhromaždenia.

(6) Predchádzajúci súhlas valného zhromaždenia uvedený v odseku 5 považuje sa za vyhradenie valného zhromaždenia rozhodovania vecí inak patriacich do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti. 7)


§ 9

Trinásty plat 

(1) Trinásty plat je možné poskytnúť v roku, v ktorom predpokladaný čistý zisk spoločnosti dosiahne viac, ako 70% základného imania spoločnosti.

(2) Trinásty plat v roku, v ktorom sa rozhodne o jeho vyplatení, patrí výlučne zmluvným zamestnancom, a nevypláca sa dohodovým pracovníkom.

(3) Vyplatenie trinásteho platu a určenie jeho výšky podliehajú predchádzajúcemu súhlasu valného zhromaždenia; tento prechádzajúci súhlas sa považuje za vyhradenie valného zhromaždenia rozhodovania vecí inak patriacich do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti. 7)

 

ŠTVRTÁ ČASŤ 

PRECHODNÉ, SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

 

§ 10 

Prechodné ustanovenia 

(1) Dohody o mzdových podmienkach v pracovných zmluvách a o odmenách v dohodách o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru platné predo dňom tohto ústredného predpisu zostávajú zachované a platné, ibaže by zamestnanec požiadal o zvýšenie mzdy (dohodnutej odmeny), pokiaľ toto zvýšenie vyplýva z ustanovení tohto ústredného predpisu.

(2) O žiadosti zamestnanca podľa odseku 1 rozhodujú konatelia, toto rozhodovanie tvorí súčasť rozhodovania o obchodnom vedení v pôsobnosti konateľov. 9)

 

§ 11 

Výplatný termín 

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to vo výplatný termín.

(2) Výplatný termín sa stanovuje na 14.dňa mesiaca, okrem mesiaca december, kedy sa výplatný termín stanovuje na 10.decembra.

(3) Súčasne s vyplatením mzdy sa zamestnancovi vydá písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce.

(4) Na základe písomnej dohody možno mzdu zamestnancovi poukazovať aj na jeho účet v banke.

 

§ 12 

Spoločné ustanovenia 

(1) Mzdy, odmeny a ďalšie plnenia podľa tohto ústredného predpisu spracúva mesačne fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je poverená vedením účtovníctva spoločnosti podľa ustanovenia osobitného zákona 11) (ďalej len „účtovná kancelária“), ktorá zaň aj zodpovedá, a to na základe údajov poskytnutých jej konateľmi.

(2) Konatelia sú povinní dodať účtovnej kancelárii všetky podklady pre spracovanie miezd, odmien a ďalších plnení podľa tohto ústredného predpisu najneskôr do 3 pracovných dní predo dňom výplatného termínu.

(3) Odmena dohodového pracovníka sa dohodne v príslušnej dohode o vykonávaní práce mimo pracovného pomeru.

(4) Odmena uvedená v odseku 3 sa nesmie dohodnúť výhodnejšie, ako v prípade zmluvného zamestnanca.

(5) Odmena uvedená v odseku 3 sa dohodne ako hodinová odmena.

 

§ 13 

Zrušovacie ustanovenie 

Zrušuje sa mzdový predpis spoločnosti Hont Medik s.r.o. z 12.10.2010 č. 686/2010 – D2.
 

 § 14

Účinnosť 

Tento ústredný predpis nadobúda účinnosť 1.mája 2011.
 

MUDr. Vladimír Hacek, v. r.


_____________________________________________________________________________

Poznámky pod čiarou:

1) Ústredný predpis spoločnosti Hont Medik s.r.o. č. 1/2011 Sp. o pravidlách robenia úkonov v pracovnoprávnych vzťahoch konateľov, ktorí sú zároveň zamestnancami spoločnosti Hont Medik s.r.o.

2) Napr. § 121 ods. 1, § 122 ods. 1 a § 123 ods. 1 Zákonníka práce.

3) Napr. § 124 ods. 1 Zákonníka práce.

4) Napr. § 123 ods. 3 Zákonníka práce.

5) Napr. § 120 ods. 1 a § 125 ods. 1 Zákonníka práce.

6) § 7 ods. 3 Zákonníka práce.

7) § 125 ods. 3 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.

8) § 224 ods. 2 písm. c), § 226 ods. 2, § 228 ods. 1 a 228a ods. 2 Zákonníka práce.

9) § 134 Obchodného zákonníka.

10) § 134 Zákonníka práce.

11) § 5 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.

Príloha k ústrednému predpisu

spoločnosti Hont Medik s.r.o.

č. 4/2011 Sp.

 

KATALÓG PRACOVNÝCH MIEST

 

 

Stupeň

 

Kvalifikačný predpoklad vzdelania

 

Pracovné miesta 

(prevaha duševnej činnosti)

 

 

Pracovné miesta
(prevaha fyzickej činnosti)

 


1.

 


Základné

 

  • robotník
  • pomocný skladník
  • manipulant
  • upratovač
  • pomocný robotník

 

2.

 

Stredné

  • spisový manipulant
  • ošetrovateľ
  • zásobovač
  • stolár
  • zámočník

 


3.

 


Úplné stredné

  • sekretárka (sekretár)
  • pokladník
  • správca registratúry
  • sestra
  • technik informácií
  • administrátor webu
  • mechanik informácií 

 

4.

 

Vysokoškolské (aspoň 1.stupeň)

  • lekár
  • hlavná sestra
  • organizačný pracovník 

 

 

5.

 

Vysokoškolské (aspoň 3.stupeň)

 

  • špecialista I. stupňa

 


 

6.

 

Ako pre 5.stupeň a ademicko-vedecký titul (aspoň „docent“)

 

  • špecialista II. stupňa

 

 

Zverejnené na webovom sídle spoločnosti Hont Medik s.r.o.: 18. apríl 2011
Zverejnené (presunom do Spravodajcu Hont Medik s.r.o.): 27. jún 2011

(Pôvodné číslo, pod ktorým bol predpis zverejnený pred presunom do Spravodajcu Hont Medik s.r.o.: 3/2011)

Vyhľadávanie

Kontakt

Hont Medik s.r.o. Malinovského 873/7
P.O.BOX 19
963 01 KRUPINA
(Zápis do Obchodného registra Okresného súdu Banská Bystrica, Odd Sro, vl.č. 8812/S, IČO 36622371)
Telefón a fax:
045 / 5512444
 

Za úplnosť, správnosť a zhodu s písomnými vyhotoveniami textov vyhlásených v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. zodpovedá konateľ spoločnosti Hont Medik s.r.o., do riadiacej pôsobnosti ktorého Spravodajca Hont Medik s.r.o. patrí.

Pri uverejňovaní v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. sa postupuje v súlade so zákonom č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov; osobné údaje, ktorých zverejnenie sa nepripúšťa alebo pripúšťa iba s predchádzajúcim súhlasom dotknutej osoby, nahradzujú sa šiestimi veľkými písmenami "X".

Výpis z Obchodného registra