22.


ÚSTREDNÝ PREDPIS


z 5. marca 2012,


ktorým sa mení a dopĺňa ústredný predpis č. 30/2011 Sp. Pracovný poriadok v znení neskorších predpisov

 

Jediný spoločník obchodnej spoločnosti Hont Medik s.r.o. pri výkone pôsobnosti jej valného zhromaždenia uzniesol sa na tomto ústrednom predpise:

 

 

Čl. I

Ústredný predpis č. 30/2011 Sp. Pracovný poriadok v znení ústredného predpisu č. 15/2012 Sp. a ústredného predpisu č. 18/2012 sa mení a dopĺňa nasledovne:

 

1. V § 25 odsek 4 znie:

„(4) Každý zamestnanec a každý dohodový pracovník je povinný oboznamovať sa s právnymi predpismi, s ktorými je zamestnávateľ povinný oboznámiť pri nástupe do zamestnania každého zamestnanca podľa § 47 ods. 2 Zákonníka práce, ako aj ktoré sú či budú súčasťou zoznamu vydaného podľa § 11 ods. 5 – vrátane pracovného poriadku, každej novelizácie pracovného poriadku (§ 63b ods. 1 až 3) a úplného znenia pracovného poriadku (§ 63b ods. 4).“

 

Doterajší odsek 4 sa označuje ako odsek 5.

 

2. V § 25 v odseku 5 sa slová „odseku 1 až 3“ nahrádzajú textom „odseku 1 až 4“.

 

3. V § 38 v odseku 4 sa slová „s výnimkou prvého konateľa“ nahrádzajú slovami „a každý dohodový pracovník“.

 

4. V § 50 sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou, za ktorou sa dopĺňa medzera a za ňou sa dopĺňa text: „mzdový poriadok má na úseku miezd a ďalších plnení poskytovaných za prácu prednosť pred ostatnými ustanoveniami pracovného poriadku, pričom pokiaľ sa vyskytne rozpor medzi ostatnými ustanoveniami pracovného poriadku a mzdovým poriadkom, postupuje sa podľa mzdového poriadku.“.

 

5. V prílohe č. 3 v článku 3 odseky 1 až 3 znejú:

„(1) Odbornému zástupcovi patrí základná zložka mzdy určená vo výške 1,3 násobku najvyššieho mzdového nároku v eurách za mesiac uvedeného v prílohe zákona o mzdovom nároku sestier – stupeň 12 (bez ohľadu na počet rokov praxe), a to vrátane zvýšenia podľa § 2 ods. 2 až 4 a valorizácie podľa § 4 ods. 3 zákona o mzdovom nároku sestier.

(2) Ak sestre podľa čl. 2 vyplynie nižšia základná zložka mzdy, než minimálny mzdový nárok podľa zákona o mzdovom nároku sestier, zamestnávateľ jej základnú zložku mzdy vyrovná do minimálneho mzdového nároku podľa zákona o mzdovom nároku sestier, a to vrátane zvýšenia podľa § 2 ods. 2 až 4 a valorizácie podľa § 4 ods. 3 zákona o mzdovom nároku sestier.

(3) Ak odbornému zástupcovi vyplynie podľa čl. 2 nižšia základná zložka mzdy, ako základná zložka mzdy, ktorá mu podľa odseku 1 patrí, zamestnávateľ mu základnú zložku mzdy vyrovná do výšky uvedenej v odseku 1.“.

 

6. V prílohe č. 3 sa za článok 12 vkladajú nové články 13 až 18, ktoré vrátane nadpisov znejú:

 

Čl. 13

Výplatná páska

(1) Výplatnou páskou je písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy zamestnanca a odmeny dohodového pracovníka, jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním a s pracovnoprávnym vzťahom, vykonaných zrážkach zo mzdy (z odmeny dohodového pracovníka), ako aj o celkovej cene práce, ktorú tvorí mzda (odmena dohodového pracovníka) vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.

(2) Výplatná páska sa poskytuje v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom alebo s dohodovým pracovníkom nedohodnú na jej poskytovaní elektronickými prostriedkami; na toto dohodnutie je za zamestnávateľa oprávnený ten, kto je oprávnený na dohodnutie mzdových podmienok v pracovnej zmluve so zamestnancom alebo odmeny v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru s dohodovým pracovníkom a ak nemožno jednoznačne určiť kto je oprávnený na toto dohodnutie, je naň oprávnený prvý konateľ.

(3) Na žiadosť zamestnanca alebo dohodového pracovníka zamestnávateľ predloží im na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola jeho mzda (odmena dohodového pracovníka) vypočítaná.

(4) Zamestnávateľ môže písomným plnomocenstvom poveriť plnením povinností uvedených v odseku 3 účtovnú kanceláriu; toto písomné plnomocenstvo, každé jeho doplnenie, ako aj zrušenie, vyhlasujú sa v Spravodajcovi.

 

Čl. 14

Dôvernosť informácií

(1) Informácie o výške mzdy zamestnanca a odmeny dohodového pracovníka sú dôverné a majú charakter informácií, ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

(2) Neoprávnené zisťovanie informácií o mzde iného zamestnanca alebo odmene iného dohodového pracovníka je zakázané (§ 25 ods. 2) a podlieha sankciám podľa § 30 ods. 2 písm. f).

(3) Porušením dôvernosti informácií a ani zákazu ich oznamovania iným osobám uvedených v odseku 1 nie je čiastočné, ako ani úplné sprístupnenie týchto informácií:

a) účtovnej kancelárii – najmä za účelom spracovávania miezd zamestnancov a odmien dohodových pracovníkov, ako aj za účelom plnenia ďalších povinností plynúcich účtovnej kancelárii z osobitnej zmluvy či dohody o poskytovaní účtovných služieb uzavretej medzi zamestnávateľom a účtovnou kanceláriou v platnom znení,

b) orgánom štátnej správy, ak ide o toto sprístupnenie na základe ich požiadavky a pod podmienkou, že cieľ požiadavky je legitímny a požiadavka zákonná; legitímnosťou cieľa požiadavky a jej zákonnosťou sa rozumie konanie orgánu štátnej správy iba na základe Ústavy Slovenskej republiky, v jej medziach, v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon, najmä však dodržanie čl. 13 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky,

c) právnickým osobám a fyzickým osobám, ktoré podľa osobitného  zákona rozhodujú o právach a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy, alebo do práv a povinností fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy inak zasahujú, ak ide o toto sprístupnenie na základe ich požiadavky a pod podmienkou, že cieľ požiadavky je legitímny a požiadavka zákonná; legitímnosť cieľa požiadavky a jej zákonnosť sa posudzujú rovnako, ako je uvedené v písm. b),

d) orgánom činným v trestnom konaní v rozsahu za podmienok ustanovených osobitnými zákonmi, najmä zákonom č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a zákonom č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov,

e) súdom vo veciach konaní trestnoprávnych, občianskoprávnych, ako aj obchodnoprávnych, a to v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitnými zákonmi,

f) fyzickým osobám povereným výkonom kontroly podľa osobitného zákona, ak im z neho plynie aj povinnosť zachovávania mlčanlivosti o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli v súvislosti s týmto výkonom kontroly.

(4) Porušením dôvernosti informácií, ani zákazu ich oznamovania iným osobám uvedených v odseku 1, nie je čiastočné a ani úplné sprístupnenie týchto informácií, ak zároveň toto sprístupnenie informácií:

a) tvorí súčasť ústredných predpisov alebo nariadení konateľov (nariadení konateľa), ktorých sa týka povinné vyhlasovanie v Spravodajcovi podľa Listiny alebo na základe Listiny – Organizačným poriadkom či platným ústredným predpisom, pričom je na základe ustanovenia alebo ustanovení týchto vyhlásených ústredných predpisov a nariadení konateľov (nariadení konateľa) možné priamo vypočítať výšku základnej zložky mzdy zamestnanca alebo výšku odmeny dohodového pracovníka či iného plnenia poskytovaného zamestnávateľom za prácu,

b) vykoná sa na základe slobodnej a vážnej vôle zamestnanca vyjadrenej zrozumiteľne a určitým spôsobom, keď sa tak ale sprístupnia iba informácie týkajúce sa výlučne výšky jeho mzdy a ostatných plnení poskytovaných mu zamestnávateľom za prácu,

c) vykoná sa na základe slobodnej a vážnej vôle dohodového pracovníka vyjadrenej zrozumiteľne a určitým spôsobom, keď sa tak ale sprístupnia iba informácie týkajúce sa výlučne výšky jeho odmeny plynúcej mu z príslušnej dohody či dohôd o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru uzatvorenej či uzatvorených medzi zamestnávateľom a týmto dohodovým pracovníkom – vrátane informácií o krátení odmeny alebo odmien podľa § 226 ods. 3 Zákonníka práce,

d) ukladá zamestnávateľovi za povinné zákon alebo ukladá sa zamestnávateľovi ako povinnosť na základe zákona, v jeho medziach a pri dodržaní základných ľudských práv podľa Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, no najmä tých medzinárodných zmlúv, ktoré majú prednosť pred právnym poriadkom Slovenskej republiky.

 

Čl. 15

Vedúci odštepného závodu

(1) V prípade zriadenia odštepného závodu je vedúci odštepného závodu oprávnený v rozsahu splnomocnenia podľa § 13 ods. 5 Obchodného zákonníka vykonávať za zamestnávateľa a jeho menom rozhodovanie týkajúce sa robenia právnych úkonov v pracovnoprávnych vzťahoch voči zamestnancom a dohodovým pracovníkom, ktorí sú zaradení na tento odštepný závod, ak týmto rozhodovaním je rozhodovanie na úseku miezd a ďalších plnení poskytovaných týmto zamestnancom alebo dohodovým pracovníkom za prácu alebo pracovnú činnosť podľa Zákonníka práce, § 50 pracovného poriadku a čl. 1 až 18 mzdového poriadku, avšak okrem rozhodovania podľa odseku 2.

(2) Všetko rozhodovanie o mzdových podmienkach v pracovnej zmluve so zamestnancom, ktorým je vedúci odštepného závodu, podlieha súhlasu valného zhromaždenia; uvedené sa v plnej miere vzťahuje aj na každú zmenu týchto mzdových podmienok, dohodnutie odmeny v každej dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru s dohodovým pracovníkom, ktorým je vedúci odštepného závodu, ako aj každú zmenu tejto dohodnutej odmeny.

(3) Odsek 2 je interným obmedzením právomocí vedúceho odštepného závodu.

(4) Interné obmedzenie právomocí  uvedené v odseku 2 a 3, aj keby bolo podľa zákona či zákonov neúčinné voči tretím osobám, zakladá vnútorný zodpovednostný vzťah vedúceho odštepného závodu, ktorý sa prejaví v prípade prekročenia tohto interného obmedzenia právomocí. Pokiaľ uvedeným prekročením interného obmedzenia právomocí vedúci odštepného závodu spôsobí zamestnávateľovi škodu, je povinný na jej náhradu a vo výške podľa jeho právneho vzťahu k zamestnávateľovi.

(5) Ak má vedúci odštepného závodu k zamestnávateľovi viac právnych vzťahov, vo veci náhrady škody podľa odseku 4 platí ten právny vzťah, z ktorého plynie najvyššia náhrada škody spôsobená vedúcim odštepného závodu zamestnávateľovi.

 

Čl. 16

Vedúci organizačného útvaru a vedúci prevádzkarne

(1) Ak osobitný ústredný predpis, ktorým sa zriadi organizačný útvar alebo prevádzkareň, neustanoví niečo iné, vedúci organizačného útvaru a ani vedúci prevádzkarne nie sú oprávnení rozhodovať na úseku miezd a ostatných plnení poskytovaných zamestnávateľom za prácu zamestnancom odmien dohodovým pracovníkom.

(2) Odsekom 1 nie je dotknuté oprávnenie vedúceho organizačného útvaru, ako ani vedúceho prevádzkarne, vyjadrovať sa k otázkam týkajúcim sa miezd zamestnancov a odmien dohodových pracovníkov zaradených na nimi riadený organizačný útvar alebo nimi riadenú prevádzkareň a predkladať návrhy, podnety alebo pripomienky na tomto úseku.

 

Čl. 17

Prechodné ustanovenia

(1) Vyrovnanie základnej zložky mzdy podľa čl. 3 ods. 2 a 3 tejto prílohy (mzdový poriadok) sa prvýkrát vykoná od 1. marca 2012.

(2) Mzdovým poriadkom sa spravuje aj poskytovanie mzdy a ďalších plnení poskytovaných za prácu zamestnancom a dohodovým pracovníkom z pracovnoprávnych vzťahov, ktoré boli založené alebo vznikli pred 1. marcom 2012.

(3) Právne úkony na úseku miezd a ostatných plnení poskytovaných za prácu urobené pred 1. marcom 2012, ako i nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa úpravy účinnej do 29. februára 2012.

 

Čl. 18

Spoločné ustanovenia

(1) Dohodnutie mzdových podmienok v pracovnej zmluve so zamestnancom, ktorý je aj štatutárnym orgánom zamestnávateľa, najmä ktorý je aj konateľom, podlieha schváleniu valným zhromaždením podľa § 7 ods. 3 Zákonníka práce.

(2) Odsek 1 platí nerozdielne aj na dohodnutie odmeny v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru s dohodovým pracovníkom, ktorý je aj štatutárnym orgánom zamestnávateľa, najmä ktorý je aj konateľom.

(3) Odsek 1 a 2 platia aj na každú zmenu mzdových podmienok a na každú zmenu odmeny dohodnutej podľa odseku 2, ak ide o zamestnanca alebo dohodového pracovníka, ktorý je zároveň aj štatutárnym orgánom zamestnávateľa, najmä ktorý je aj konateľom.

(4) Odseky 1 až 3 sa v čase likvidácie zamestnávateľa vzťahujú tiež na dohodnutie mzdových podmienok v pracovnej zmluve s likvidátorom zamestnávateľa vymenovaného valným zhromaždením, každú zmenu týchto mzdových podmienok, dohodnutie každej odmeny v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru s dohodovým pracovníkom, ktorý je aj likvidátorom zamestnávateľa vymenovaný valným zhromaždením a na každú zmeny tejto dohodnutej odmeny.

(5) Odsek 4 v čase likvidácie zamestnávateľa primerane platí i na dohodnutie mzdových podmienok s iným likvidátorom zamestnávateľa, než likvidátorom vymenovaným valným zhromaždením, najmä s likvidátorom, ktorého určil súd, ako aj na zmenu týchto mzdových podmienok a na dohodnutie odmeny s dohodovým pracovníkom, ktorým je tento iný likvidátor zamestnávateľa a napokon tiež aj na každú zmenu dohodnutej odmeny s dohodovým pracovníkom, ktorým je tento iný likvidátor.

(6) Odsek 4 platí primerane i na dohodnutie mzdových podmienok v pracovnej zmluve so zamestnancom, ktorý je aj prokuristom zamestnávateľa, na každú zmenu v týchto mzdových podmienkach, dohodnutie odmeny v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru s prokuristom zamestnávateľa a každú zmenu tejto dohodnutej odmeny.“.

 

Čl. II

Tento ústredný predpis nadobúda účinnosť 15. marca 2012.

 

MUDr. Vladimír Hacek, v. r.

Uverejnené v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o.:

5. marec 2012

Vyhľadávanie

Kontakt

Hont Medik s.r.o. Malinovského 873/7
P.O.BOX 19
963 01 KRUPINA
(Zápis do Obchodného registra Okresného súdu Banská Bystrica, Odd Sro, vl.č. 8812/S, IČO 36622371)
Telefón a fax:
045 / 5512444
 

Za úplnosť, správnosť a zhodu s písomnými vyhotoveniami textov vyhlásených v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. zodpovedá konateľ spoločnosti Hont Medik s.r.o., do riadiacej pôsobnosti ktorého Spravodajca Hont Medik s.r.o. patrí.

Pri uverejňovaní v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. sa postupuje v súlade so zákonom č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov; osobné údaje, ktorých zverejnenie sa nepripúšťa alebo pripúšťa iba s predchádzajúcim súhlasom dotknutej osoby, nahradzujú sa šiestimi veľkými písmenami "X".

Výpis z Obchodného registra