36

 

ÚSTREDNÝ PREDPIS

 

zo  7. júna 2012

 

o podnikových symboloch a o zmene niektorých ústredných predpisov

(ústredný predpis o podnikových symboloch)

 

Jediný spoločník obchodnej spoločnosti Hont Medik s.r.o. vykonávajúci pôsobnosť jej valného zhromaždenia podľa § 132 ods. 1 Obchodného zákonníka, čl. 2 ods. 2, čl. 11 ods. 3 písm. i) a čl. 21 Zakladateľskej listiny spoločnosti Hont Medik s.r.o. v platnom znení (ďalej len „Listina“) uznáša sa na tomto ústrednom predpise:

 

Čl. I

 

§ 1

Úvodné ustanovenia

(1) Týmto ústredným predpisom sa ustanovujú symboly spoločnosti Hont Medik s.r.o. (ďalej len „podnik“), ich vyobrazenia a určujú sa pravidlá pre ich používanie, ako aj vyvodzovanie následkov za porušenie týchto pravidiel.

(2) Symbolmi podniku sú podnikový znak a podniková pečať.

(3) Symboly podniku používa najmä štatutárny orgán podniku (ďalej len „štatutárny orgán“) a používajú sa pri rokovaniach valného zhromaždenia podniku (ďalej len „valné zhromaždenie“).

(4) Symboly podniku možno používať iba spôsobom ustanoveným týmto ústredným predpisom alebo iným ústredným predpisom.

(5) Porušenie pravidiel určených pre používanie symbolov podlieha sankciám.

 

Podnikový znak, jeho vyobrazenie a používanie

 

§ 2

Podnikový znak

(1) Podnikový znak tvorí na modrom ozdobnom štíte olemovanom červeným lemom symbolické znázornenie strážnej proti tureckej veže Vartovky týčiacej sa nad mestom Krupina, ktoré je umiestnené do stredu vykreslené bielou farbou. Na striešku Vartovky nadväzujú nadol zatočené gotické poloblúky starovekého domu pripomínajúc tak historický fakt, že mesto Krupina je jedným z najstarších miest na Slovensku. Základňa pomyselnej kombinácie strážnej veže a starovekého domu je zdvojená, pod jej hornou časťou tvoriacou celok znázornenia kombinácie Vartovky a starovekého domu sa nachádza úzkou medzerou oddelená širšia a hrubšia základňová čiara vyjadrujúc tak stabilitu, istotu a vieru i nádej v pevné etablovanie sa podniku v meste Krupina i v jeho širokom okolí.

(2) Podnikový znak sa vyobrazuje farebne. Výnimočne, ak to nie je z objektívnych dôvodov možné alebo vhodné, možno od farebného vyobrazenia upustiť.

(3) Za podnikový znak sa považuje aj jeho jednofarebné grafické zobrazenie alebo stvárnenie z kovu, kameňa, z keramického či z iného materiálu, ak svojím vyobrazením zodpovedá vyobrazeniu podnikového znaku.

 

§ 3

Vyobrazenie podnikového znaku

Vyobrazenie podnikového znaku tvorí prílohu č. 1.

 

§ 4

Používanie podnikového znaku

(1) Podnikový znak používajú:

a) valné zhromaždenie,

b) jediný spoločník podniku (ďalej len „Spoločník“),

c) štatutárny orgán, najmä každý konateľ podniku (ďalej len „konateľ“),

d) prokurista podniku (ďalej len „prokurista“),

e) organizačné zložky podniku (ďalej len „organizačná zložka“),

f) organizačné útvary podniku (ďalej len „organizačný útvar“),

g) prevádzkarne podniku (ďalej len „prevádzkareň“).

(2) Podnikový znak možno použiť i na označenie budov vlastnených alebo užívaných podnikom alebo častí budov vlastnených alebo užívaných podnikom, ak to neodporuje zákonu a tomuto alebo inému ústrednému predpisu.

(3) Podnikový znak sa používa na označenie:

a) medailí a vyznamenaní udeľovaných podnikom, ak osobitný predpis neustanovuje inak,

b) listín podniku,

c) okrúhlych pečiatok podniku, 1)

d) preukazov vydávaných podnikom,

e) zmeniek vydávaných podnikom, 2) ak osobitný predpis neustanovuje inak,

f) diplomov a iných písomných ocenení udeľovaných podnikom.

(4) Spôsob používania podnikového znaku na uniformách strážnej služby podniku ustanoví štatutárny orgán nariadením konateľa; to platí aj na ustanovenie používania podnikového znaku na ošatení zamestnancov podniku (ďalej len „zamestnanec“), ako i na vizitkách vedúcich zamestnancov; ošatením zamestnanca sa na tento účel rozumie podnikové ošatenie.

(5) Zamestnanec môže použiť podnikový znak na vizitke zamestnanca, iba pokiaľ sa nejedná o súkromnú vizitku, z vizitky bude zrejmá jeho príslušnosť k podniku a toto použitie podnikového znaku schváli rozhodnutím konateľ alebo prokurista.

(6) Použitie podnikového znaku inými osobami alebo na iné účely, než uvedené v odseku 1 až 5, podlieha schváleniu konateľom – formou písomného rozhodnutia.

(7) Ustanovením odseku 6 nie je dotknuté použitie podnikového znaku ustanovené osobitným ústredným predpisom alebo osobitnými ústrednými predpismi.

 

§ 5

Podnikový znak na budovách

(1) Podnikový znak sa používa na vonkajšie alebo aj na vnútorné označenie budov vlastnených alebo užívaných podnikom takto:

a) podnikový znak sa umiestňuje nad tabuľou, na ktorej je uvedený obchodný názov podniku; v odôvodnených prípadoch možno podnikový znak vyobraziť na tabuli spolu s obchodným názvom podniku,

b) podnikový znak sa umiestňuje v strede nad priečelím budovy, nad hlavným vchodom alebo na pravej strane hlavného vchodu z čelného pohľadu,

c) pri súčasnom použití podnikového znaku a iného znaku sa podnikový znak umiestňuje z čelného pohľadu vľavo od iného znaku.

(2) Ak podnikový znak nie je súčasťou architektonickej výzdoby budovy, použije sa na jej označenie tabuľa s jeho vyobrazením zhotovená zo smaltovaného plechu.

(3) Podnikový znak sa neumiestňuje na takých budovách, na ktorých by vzhľadom na ich stav nebolo jeho použitie dôstojné.

(4) Ak budova prestane slúžiť ako sídlo podniku alebo miesto podnikania organizačnej zložky, organizačného útvaru alebo prevádzkarne, podnikový znak sa z nej sníme v deň, v ktorý došlo k tejto skutočnosti alebo v deň nadobudnutia účinnosti rozhodnutia o zmene sídla podniku alebo zmene miesta podnikania.

(5) Podnikový znak možno umiestniť namiesto vonkajšej časti budovy aj v jej foyer alebo v inom vnútornom priestore, v ktorom sú umiestnené názvy v tejto budove sídliacich alebo podnikajúcich iných osôb, a to spôsobom, ktorý možno považovať za obvyklý a dôstojný.

(6) Označenie sídla podniku podnikovým znakom ustanoví štatutárny orgán nariadením konateľa. To platí aj pre označenie miesta podnikania organizačných zložiek, organizačných útvarov a prevádzkarní.

(7) Do nadobudnutia účinnosti vykonávacích nariadení konateľa, ktoré sa vydajú na vykonanie tohto ústredného predpisu, rozhoduje o veciach, ktoré majú byť upravené alebo ustanovené v týchto nariadeniach, konateľ formou písomných rozhodnutí.

 

§ 6

Podnikový znak na listinách a písomnostiach

(1) Podnikovým znakom sa označujú listiny, ktoré obsahujú rozhodnutie alebo uznesenie orgánu podniku alebo Spoločníka, Zakladateľskú listinu podniku, každé jej úplné vyhotovené znenie, organizačný poriadok podniku (ďalej len „organizačný poriadok“), ústredný predpis, nariadenie konateľa, ako aj vnútorný predpis podniku.

(2) Podnikovým znakom sa ďalej označujú listiny podniku úradného, oficiálneho alebo slávnostného charakteru alebo o ktorých to ustanovuje ústredný predpis, nariadenie konateľa, rozhodnutie Spoločníka alebo rozhodnutie konateľa.

(3) Podnikový znak sa na listinách používa takto:

a) na listinách a tlačivách určených na hromadné alebo na opakované používanie a listinách, ktoré obsahujú skutočnosti uvedené v odseku 1, sa podnikový znak umiestňuje do záhlavia príslušnej listiny, je farebne vyhotovený a má rozmery 2,8 x 2,6 cm,

b) na ostatných listinách sa používa odtlačok okrúhlej pečiatky s podnikovým znakom alebo odtlačok pečate.

(4) Ustanovenie odseku 3 písm. a) platí primerane aj na používanie podnikového znaku na slávnostných listinách a na iných listinách, o ktorých to ustanoví osobitný ústredný predpis, ako aj o ktorých to rozhodne konateľ.

(5) Na písomnostiach slávnostného charakteru alebo aj na iných písomnostiach podniku možno podnikový znak používať aj ako podtlač.

 

§ 7

Podnikový znak na pečiatkach podniku

(1) Podnikový znak môže byť výlučne súčasťou okrúhlej pečiatky podniku; ustanovenie § 8 ods. 1 platí pre tento prípad nerozdielne.

(2) Osoba oprávnená na používanie okrúhlej pečiatky podniku, ktorej súčasť tvorí podnikový znak, inak konateľ, používa odtlačok tejto pečiatky podniku za podmienok ustanovených osobitným ústredným predpisom. 3)

(3) Okrúhle pečiatky s podnikovým znakom majú priemer 30 mm, po obvode kruhu okolo podnikového znaku je kruhopis zhodný z kruhopisom podnikovej pečate (§ 8 ods. 1).

(4) Na osobitné účely, najmä na preukazy vydávané podnikom,  používajú sa okrúhle pečiatky podniku s podnikovým znakom s priemerom 24 mm a 17 mm.

(5) Ak to ustanovuje osobitný predpis (okrem prípadov uvedených v odseku 4), namiesto odtlačku okrúhlej pečiatky podniku použije odtlačok podnikovej pečate. 4)

(6) Cez odtlačok okrúhlej pečiatky podniku s podnikovým znakom je zakázané sa podpisovať, čokoľvek vpisovať, písať, kresliť; takýto odtlačok musí zostať výlučne bez akýchkoľvek do neho zasahujúcich prvkov. Tým nie je dotknuté odtlačenie okrúhlej pečiatky cez fotografiu zamestnanca, konateľa, prokuristu alebo Spoločníka na preukaze vydávanom podnikom, ak to ustanoví osobitný predpis.

(7) Ak sa k odtlačku okrúhlej pečiatky podniku s podnikovým znakom pripája či má pripojiť podpis, podpisuje sa výlučne pod alebo nad tento odtlačok alebo vedľa tohto odtlačku.

(8) Porušenie ustanovení odseku 6 a 7 podlieha sankciám.

 

Podniková pečať, jej vyobrazenie a používanie

 

§ 8

Podniková pečať a jej vyobrazenie

(1) Podniková pečať je okrúhla priemeru 45 mm, v strede ktorej je vyobrazenie časti podnikového znaku, ktorú tvorí pomyselné znázornenie kombinácie strážnej veže Vartovky a starovekého domu. Okolo tejto časti podnikového znaku je do kruhu umiestnený kruhopis, ktorého hornú časť tvorí obchodné meno podniku a dolnú časť názov mesta KRUPINA (vypísaný kapitálkami). Obe časti kruhopisu sú oddelené v strednej rovine na oboch stranách hviezdičkami.

(2) Vyobrazenie podnikovej pečate tvorí prílohu č. 2.

 

§ 9

Používanie podnikovej pečate a uchovávanie jej pečatidla

(1) Podniková pečať sa používa na originál listiny Zakladateľskej listiny podniku, na každé rozhodnutie o jej zmene, každé jej úplné vyhotovené znenie, originál organizačného poriadku, ústredných predpisov, splnomocňovacích alebo poverovacích listín zástupcov podniku a v ďalších prípadoch, v ktorých je jej použitie obvyklé, najmä ak o použití pečate rozhodne štatutárny orgán.

(2) Ustanovenia § 8 ods. 6 až 8 platia na odtlačok pečate primerane.

(3) Pečatidlo podnikovej pečate uschováva konateľ. Ak má podnik viacero konateľov, každému konateľovi sa pridelí pečatidlo podnikovej pečate spoločnosti.

 

Prechodné a spoločné ustanovenia

 

§ 10

Prechodné ustanovenie

Podniková pečať sa vyrobí do piatich pracovných dní od nadobudnutia účinnosti tohto ústredného predpisu.

 

§ 11

Pravidlo pre používanie podnikových symbolov

(1) Podnikový symbol možno používať vždy len takým spôsobom, aby jeho použitie bolo dôstojné a zodpovedajúce postaveniu podnikovému symbolu.

(2) Porušenie ustanovenia odseku 1 má následky uvedené v § 14 ods. 4.

 

§ 12

Ochrana podnikových symbolov

(1) Podnikové symboly sú zamestnanecké diela, majetkové práva ku ktorým vykonáva podnik podľa zákona. 5)

(2) Podnikové symboly požívajú ochranu podľa zákona. 6)

(3) Konateľ môže so súhlasom valného zhromaždenia podať žiadosť o registráciu podnikových symbolov ako ochrannej známky. 7)

 

§ 13

Zákaz zneužitia podnikovej pečate a následky jeho porušenia

(1) Zakazuje sa zneužitie podnikovej pečate.

(2) Zneužitie podnikovej pečate sa posudzuje ako zneužitie alebo závažné zneužitie podnikovej pečiatky. 8)

(3) Zneužitie pečate zamestnancom je závažným porušením pracovnej disciplíny podľa osobitného predpisu. 9)

 

§ 14

Následky porušení používania podnikových symbolov

(1) Za porušenie ustanovenia § 4 ods. 6 a 7, § 7 ods. 6 a 7 a § 11 ods. 1 udelí podnik sankciu alebo sa bude jej udelenia alebo odškodnenia domáhať.

(2) Ak sa jedná o použitie podnikového znaku v rozpore s:

a) § 4 ods. 6 zamestnancom, kvalifikuje sa to ako porušenie pracovnej disciplíny podľa osobitného predpisu, 10)

b) § 4 ods. 7 treťou osobou, pokladá sa to za porušenie autorského práva, 11) za ktorý podnik môže podať na tretiu osobu, ktorá sa tohto porušenia dopustila, trestné oznámenie, ako aj domáhať sa odškodnenia súdnou cestou.

(3) Ak zamestnanec poruší ustanovenie § 7 ods. 6 a 7, kvalifikuje sa to ako porušenie pracovnej disciplíny podľa osobitného predpisu. 10)

(4) Ustanovenie odseku 3 platí nerozdielne aj za porušenie pravidla pre používanie podnikového symbolu ustanovené v § 11 ods. 1.

(5) O udelení sankcie zamestnancovi rozhoduje disciplinárny orgán podľa ustanovení osobitného predpisu.

(6) Domáhať sa udelenia sankcie alebo odškodnenia podaním trestného oznámenia a príslušnej žaloby alebo žalôb je povinnosť a zodpovednosť štatutárneho orgánu.

(7) Za plnenie povinností na úseku sankcií, ako aj následkov porušení používania podnikových symbolov zodpovedá podniku štatutárny orgán.

 

§ 15

Dohľad

(1) Dohľad nad dodržiavaním tohto ústredného predpisu vykonáva štatutárny orgán a vykonávajú vedúci zamestnanci.

(2) Vedúci zamestnanci v rámci dohľadu upozorňujú na zistené nedostatky a navrhujú ich odstránenie štatutárnemu orgánu.

(3) Ustanoveniami odseku 1 a 2 kontrolná pôsobnosť valného zhromaždenia zostáva nedotknutá.

 

§ 16

Úhrada nákladov

(1) Náklady súvisiace s vykonaním tohto ústredného predpisu znáša podnik.

(2) Ustanovenie odseku 1 sa vzťahuje i na podávanie žalôb podľa ustanovení § 15 ods. 2 písm. b) a ods. 6.

 

Čl. II

Ústredný predpis č. 16/2011 Sp. o pečiatkach spoločnosti Hont Medik s.r.o. v znení ústredného predpisu č. 24/2012 Sp. sa mení a dopĺňa nasledovne:

 

1. V § 3 v odseku 1 v písmene b) sa bodka na konci nahrádza čiarkou a § 4 ods. 1 dopĺňa sa písmenom c), ktoré znie:

„c) okrúhla so znakom spoločnosti, 6a)“

 

Poznámka pod čiarou k odkazu 6a znie:

6a) § 7 ústredného predpisu č. 36/2012 Sp. o podnikových symboloch a o zmene niektorých ústredných predpisov (ústredný predpis o podnikových symboloch).“.

 

2. § 3 dopĺňa sa odsekom 4, ktorý znie:

„(4) Ustanovenie odseku 3 neplatí, ak ide o okrúhlu pečiatku so znakom spoločnosti.“.

 

3. V § 9 v odseku 4 poznámka pod čiarou k odkazu 9a znie:

9a) Napríklad § 7 ods. 2 a 4 ústredného predpisu o podnikových symboloch.“.

 

4. § 9 dopĺňa sa odsekom 5, ktorý znie:

„(5) Ustanovenie odseku 4 platí primerane aj na použitie okrúhlej pečiatky so znakom spoločnosti. 6a)“.

 

5. § 20 dopĺňa sa odsekom 3, ktorý znie:

„(3) Namiesto okrúhlej pečiatky so znakom spoločnosti použiť pečať spoločnosti. 14)“

 

Poznámka pod čiarou k odkazu 14 znie:

14) § 7 ods. 5 ústredného predpisu o podnikových symboloch.“.

 

Čl. III

Ústredný predpis č. 30/2011 Sp. Pracovný poriadok v znení ústredného predpisu č. 15/2012 Sp., ústredného predpisu č. 18/2012 Sp., ústredného predpisu č. 22/2012 Sp. a ústredného predpisu č. 32/2012 Sp. sa mení nasledovne:

 

1. § 32 odsek 1 dopĺňa sa písmenom p), ktoré znie:

„p) zneužitie pečate zamestnávateľa. 37a)“

 

Poznámka pod čiarou k odkazu 37a znie:

37a) § 13 ods. 3 ústredného predpisu č. 36/2012 Sp. o podnikových symboloch a o zmene niektorých ústredných predpisov (ústredný predpis o podnikových symboloch).“.

 

2. V § 33 v odseku 3 písmeno m) znie:

„m) porušenie povinností na úseku symbolov zamestnávateľa, 37b) ak sa podľa § 32 ods. 1 písm. p) nejedná o závažné porušenie pracovnej disciplíny,“

 

Doterajšie písmeno m) sa označuje ako písmeno n).

 

Poznámka pod čiarou k odkazu 37b znie:

37b) Napríklad § 14 ods. 2 písm. a) a ods. 3 až 5 ústredného predpisu o podnikových symboloch.“.

 

Čl. IV

Tento ústredný predpis nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.

 

 

MUDr. Vladimír Hacek, v. r.

 

Hont Medik s.r.o., jediný spoločník

 

 

 

 


Poznámky pod čiarou:

1) § 9 ods. 1 písm. d) a ods. 4 ústredného predpisu č. 16/2011 Sp. o pečiatkach spoločnosti Hont Medik s.r.o. v znení neskorších predpisov.

2) Zákon zmenkový a šekový č. 191/1950 Zb.

3) § 9 ods. 4 ústredného predpisu č. 16/2011 Sp. v znení neskorších predpisov.

4) § 20 ods. 3 ústredného predpisu č. 16/2011 Sp. v znení neskorších predpisov.

5) § 50 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov.

6) § 56 až 61 autorského zákona.

7) Zákon č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach.

8) § 16 ods. 3 až 5 ústredného predpisu č. 16/2011 Sp. v znení neskorších predpisov.

9) § 32 ods. 1 písm. p) Pracovného poriadku.

10) § 33 ods. 3 písm. m) ústredného predpisu č. 30/2011 Sp. Pracovný poriadok v znení neskorších predpisov.

11) § 283 Trestného zákona.

 

Príloha č. 1 k ústrednému predpisu o podnikových symboloch

 

 

VYOBRAZENIE PODNIKOVÉHO ZNAKU

 

Príloha č. 2 k ústrednému predpisu o podnikových symboloch

 

VYOBRAZENIE PODNIKOVEJ PEČATE

 

 

 

Zverejnené v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o.:

7. jún 2012

Vyhľadávanie

Kontakt

Hont Medik s.r.o. Malinovského 873/7
P.O.BOX 19
963 01 KRUPINA
(Zápis do Obchodného registra Okresného súdu Banská Bystrica, Odd Sro, vl.č. 8812/S, IČO 36622371)
Telefón a fax:
045 / 5512444
 

Za úplnosť, správnosť a zhodu s písomnými vyhotoveniami textov vyhlásených v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. zodpovedá konateľ spoločnosti Hont Medik s.r.o., do riadiacej pôsobnosti ktorého Spravodajca Hont Medik s.r.o. patrí.

Pri uverejňovaní v Spravodajcovi Hont Medik s.r.o. sa postupuje v súlade so zákonom č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov; osobné údaje, ktorých zverejnenie sa nepripúšťa alebo pripúšťa iba s predchádzajúcim súhlasom dotknutej osoby, nahradzujú sa šiestimi veľkými písmenami "X".

Výpis z Obchodného registra

UPOZORNENIE!

 

Výňatok z TRESTNÉHO ZÁKONA:

§ 283
Porušovanie autorského práva

(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) z osobitného motívu, alebo
d) prostredníctvom počítačového systému.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.